Aaa kotki dwa, czyli odpowiednie miejsce do spania dla Twojego kota.

W końcu. Zdecydowałeś się na własnego, miauczącego stwora. Przegooglowujesz wszystkie możliwe strony internetowe i sklepy w poszukiwaniu niepowtarzalnych gadżetów dla Twojego zwierzaka. Bo przecież musi mieć wszystko co najlepsze. Na rynku dostępna jest masa posłanek, legowisk, poduszeczek i temu podobnych artykułów, aby Twój kot mógł się porządnie wyspać. Są też hamaczki, wszelkiego rodzaju domki, budki dla kota, koszyczki. Co tu wybrać…

Nie warto jest się spieszyć z zakupem drogiego legowiska, bo często potem okazuje się, że kot ma Twoje wybrane, jedyne na świecie, najlepsze legowisko najzwyczajniej w świecie głęboko w …poważaniu. Generalnie kot wyznaje zasadę: będę spał tam gdzie ja zdecyduję.

Po pierwsze dobrze jest najpierw przyjrzeć się, jakie miejsce nasz kot upodobał sobie na spanie/wylegiwanie się. Po drugie zobacz, czy w tym miejscu masz możliwości żeby postawić coś większego/mniejszego/prostokątnego itd. Często koty wybierają miejsce, którego w życiu byś się nie spodziewał, albo śpią po prostu gdzie im akurat wygodnie. Często także, co widać na załączonych zdjęciach moich delikwentów, kot wybierze banalny karton albo najzwyklejszy kocyk. Nie spodziewaj się, że przekonasz kota do nowego legowiska, jeśli mu się nie spodoba. Dlatego warto jest zacząć od rozwiązań najtańszych i najprostszych.

  1. PARAPET

Koty są obserwatorami, łowczymi. Wszystko co za oknem jest ciekawe. Dodatkowo jeśli jest tam słoneczko lub po prostu wygodnie się leży – masz najłatwiejsze zadanie. Nie musisz inwestować w duże posłania. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się kocyk albo podkotnik (jak u mnie). Ewentualnie grubsze, pluszowe legowisko na parapet. Takie rozwiązania są najprostsze, a i kotu będzie milutko i cieplutko.

IMG_3319

  1. KANAPA/FOTEL

Jeśli Twój kot wybrał fotel w salonie, nie daj Boże Twój ulubiony, to niestety mam złą wiadomość. Będziesz musiał ustąpić. Oczywiście jeśli masz dużo cierpliwości i przekonasz kota do spania w innym miejscu, z ciekawym posłankiem, Twój ulubiony mebel odzyska wolność. Tak naprawdę kanapa czy fotel same w sobie są już legowiskiem, ale polecam jednak dodatkowo zwykły kocyk. Mniej kłaczków zostanie na obiciu, a i kocyk łatwiej jest później wyczyścić czy uprać.

  1. RÓG POKOJU/MIEJSCE POD ŚCIANĄ/PRZEDPOKÓJ

To jest dobre miejsce aby zaproponować kotu legowisko, jeśli  Wasz kot sam wybierze takie miejsce. Tutaj jest do wyboru cała masa legowisk, poczynając od zwykłych posłanek na podłogę, przez różne pluszowe budki, na ogromnych foteliskach kocich kończąc. Tutaj warto przede wszystkim wziąć pod uwagę powierzchnię i upodobania kota. Piękny element dekoracyjny, pasujący nam do wnętrza, niekoniecznie się kotu spodoba. Dobrze, gdyby było większe od kota. Niektóre zwierzaki lubią też posłania w formie domków, do których mogą wejść i schować się niezauważone. Z kolei inne źle będą się czuły w takiej zamkniętej przestrzeni. Znam też koty, które lubią spać w transporterze ustawionym w odpowiednim miejscu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też wiklinowe koszyczki, do których można włożyć kolorowe poduchy i miękkie legowiska z wyciąganą spodnią częścią.

Moja kota olała wszelkiego rodzaju posłanka i najlepszym dla niej rozwiązaniem jest tego typu „łóżeczko”;

IMG_3308

  1. KOTY WYSOKOPIENNE

Część kotów dobrze czuje się na dużych wysokościach. Jeśli zauważysz, ze twój kot najchętniej wyleguje się na najwyższym meblu w domu, dobrym rozwiązaniem będzie wysoki drapak z legowiskiem lub budką na szczycie albo pluszowa półka montowana do ściany.

  1. TWOJE ŁÓŻKO

Większość kotów i tak prędzej czy później (raczej prędzej) wyląduje w Twoim łóżku. Nic nie zastąpi Twojej poduszki, kołderki, nóg, głowy, brzucha, czy gdzie tam sobie koton upodoba spać. Jeśli podjąłeś decyzję, że Twój kot śpi z Tobą w łóżku, nie rezygnuj z osobnego posłanka. Przyjdzie moment, że będzie chciał pobyć sam, pospać w spokoju lub po prostu nudów poszuka czegoś innego. Warto wtedy mieć alternatywę w postaci kocyka na parapecie czy kociej budki w pokoju.

Jeśli Twój kot nie chce spać w wybranym przez Ciebie legowisku, to jest kilka możliwości: albo przeszkadza mu zapach legowiska, albo samo legowisko (jest za duże za małe, niewygodne) albo miejsce. Warto spróbować przestawić posłanko tam gdzie kot lubi leżeć. Jeśli to nie zadziała, prawdopodobnie samo legowisko mu nie odpowiada.

Pamiętaj, ze kocie łóżeczko powinno być ustawione w miarę spokojnym miejscu, gdzie kotu nic nie będzie przeszkadzało, powinno być wygodne, bezpieczne i przede wszystkim odpowiadać samemu kotu.

Cokolwiek nie wybierzesz, prawdopodobnie Twój kot i tak najlepiej będzie czuł się na dywanie, na meblach, na telewizorze albo w innych ciekawych miejscach. Ale swoje miejsce dobrze jest żeby miał. Nawet jeśli nie zawsze będzie z niego korzystał.

IMG_3304

Smacznego/Dobranoc.

A.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail