Alzacja i Strasbourg – sierpień 2014 – fotorelacja.

Dwa lata temu znaleźliśmy wystarczającą ilość czasu, żeby zrobić sobie wycieczkę nieco dalej. Konkretnie do Francji – do Alzacji, z dłuższym przystankiem w Strasbourgu. Nie nocowaliśmy tam w żadnym hotelu, dzięki uprzejmości znajomych, więc tym razem nie będzie na temat noclegów. Ale chciałabym pokazać Wam, jak piękny jest ten region Francji. Przepiękne, niekończące się winnice, skąpane w słońcu. Malutkie mieścinki z kilkoma domkami, leniwie osadzone w czasie. Cudne kafejki, uliczne restauracyjki, zielone wzgórza i stare budowle. I do tego monumentalny Strasbourg, ze swoim fantastycznym klimatem i nowoczesnością zarazem.

Najlepsze wspomnienia mam z całodniowej wycieczki po alzackich winnicach – w drodze do Colmar – miasteczka znanego z tego, że podobno jest najpiękniejsze w całej Alzacji :). Urokliwe, malutkie domeczki nad rzeką, świetnie zachowane stare budowle z muru pruskiego oraz zabytkowa starówka, wszędzie pełno kwiatów i pięknych widoków.

IMG_1023IMG_0944IMG_1025

Podróżując przez rozległe winnice, często drogami delikatnie mówiąc – ciężkimi do przebycia dla standardowego auta – można zatrzymać się u gospodarzy i skosztować lokalnego wina. Nikt Wam nie odmówi. Można tez zwiedzać winnice do woli i rozkoszować się pięknymi widokami.

IMG_0989IMG_0983IMG_0977

Korzystając z pięknego klimatu można się zatrzymać w jednej z uroczych, małych restauracyjek nad wodą i zjeść lokalne specjały. My skusiliśmy się na pyszną tarte d’oignon (tarta cebulowa – naprawdę polecam) oraz lokalne danie Chucrute – które okazało się być michą kapusty, kiełbachy i ziemniaków – smaczne, ale nie tego oczekiwałam po francuskiej knajpie 🙂 Jak się okazało region alzacki ma dość sporo naleciałości bawarskich – stąd taka kuchnia. Polecam też skosztowania lokalnego sera – Munster – dla koneserów.

80658091_o

No i w końcu Strasbourg – stolica Alzacji, siedziba Rady Europy i Parlamentu Europejskiego oraz piękne, klimatyczne miasto. Architekturą bardzo przypomina malutkie miasteczka alzackie, dodatkowo jest sporo zabytków – najpiękniejszy to chyba ogromna Katedra Notre Dame.

IMG_0923IMG_0924IMG_0884

Między uliczki i urokliwe budynki wkrada się gdzieniegdzie nuta nowoczesności.

IMG_1076IMG_1065IMG_1041

Alzacja to najmniejszy ale podobno najpiękniejszy region Francji. Znany głównie z winnica\, szlaków winnych i pięknych, malowniczych miasteczek. Jako ciekawostkę dodam na koniec, że symbolem tego regionu jest Bocian :). Także bardzo „polski „akcent.

Smacznego.

A.

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail